Sztuczna inteligencja a człowiek – jak się ułożyć? Debata z cyklu XVIII Kongresu Obywatelskiego

Debata pt. „Sztuczna inteligencja a człowiek – jak się ułożyć?” odbyła się 30 listopada 2023 roku w ramach XVIII Kongresu Obywatelskiego, który Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową organizuje pod hasłem „Polska – nowe otwarcie”. Dopiero dzisiaj znalazłem czas, aby całość przesłuchać w skupieniu od początku do końca i gorąco polecam ten materiał osobom, które zafascynowane są tematyką wpływu nowych technologii na nasze życie – w szczególności, że rozmowa ma głęboko humanistyczny charakter.

Uczestnicy debaty starali się odpowiedzieć na szereg istotnych i nurtujących nas pytań, m.in.: „Czy obecnie to już nie rozwój człowieka, a postęp technologiczny definiuje przyszłość ludzkości?”, „Na ile faktycznie ‘inteligentna’ i ‘twórcza’ jest sztuczna inteligencja?”, „Jak regulować rozwój nowoczesnych technologii, aby zabezpieczyć ludzi przed nowymi zagrożeniami, ale nie zahamować postępu?”, „Jaka ma być rola człowieka w cyfrowej rzeczywistości?”, „W jakich uwarunkowaniach (miejscach, relacjach, sposobach komunikacji) chcemy funkcjonować?”.

 

 

W debacie udział wzięli:

  • Katarzyna Szymielewicz, współzałożycielka i Prezeska Fundacji Panoptykon;
  • Jacek Królikowski, Prezes Zarządu, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego;
  • Maciek Borówka, ekspert ds. technologii cyfrowych, Założyciel i Prezes Zarządu Alfred Tech;
  • dr Justyna Pokojska, Wydział Socjologii UW, DELab UW, Członkini Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego (moderatorka).

Zachęcam do wysłuchania rozmowy i własnej refleksji.