Innovaton morski Baltic Challenge by Starter 2024

W dniach 5 do 6 marca 2024 r. pełniłem rolę mentora i wspierałem dziewięć międzynarodowych zespołów składających się z młodych ludzi w wieku 18-25 lat podczas rywalizacji w ramach innovatonu morskiego Baltic Challenge by Starter, który jest częścią wydarzenia EDU OFFSHORE WIND 2024. Wraz z koleżankami i kolegami reprezentowałem Partnera Strategicznego innovatonu Baltic Challenge by Starter, czyli Polską Grupę Zbrojeniową S.A.

Celem innovatonu była integracja młodzieży z regionu Morza Bałtyckiego i wypracowanie rozwiązań dla branży morskiej w oparciu o przygotowane przez nas wcześniej wyzwania, a następnie wyłonienie zwycięskiego zespołu.

 

 

 

Pierwszy dzień był wyjątkowo intensywny, szeroko dyskutowano koncepcje, zastanawiano się nad możliwościami wykorzystania nowych technologii, takich jak Internet Rzeczy i Sztuczna Inteligencja, opracowywano modele i prototypy urządzeń. Odpowiedziałem na mnóstwo pytań, starałem się, jak najlepiej pomóc w przełamywaniu przeciwności, a jednocześnie unikałem sytuacji, w których mógłbym w jakikolwiek sposób narzucać własny punkt widzenia – mentor prowadzi, wskazuje możliwości i ryzyka, pomaga, ale ostatecznie decyzje podejmuje zespół. Drugi dzień zespoły poświęciły dokończeniu swoich projektów i opracowaniu wystąpień publicznych – każdy zespół, który przeszedł eliminacje, miał pięć minut na przedstawienie istoty swojego rozwiązania oraz wszelkich wynikających z niego korzyści.

 

 

Rola mentora daje dużo satysfakcji, szczególnie kiedy mamy okazję pracować z zaangażowanymi i pomysłowymi zespołami, a tych cech uczestnikom innovatonu nie można odmówić. Ciekawym doświadczeniem było obserwować, jak młodzi ludzie organizują się w międzynarodowych zespołach – w końcu nie znali się wcześniej, a mimo tego bardzo szybko połączył ich wspólny cel. Było tam bardzo dużo wysiłku intelektualnego, pozytywnej energii, pasji, pracy zespołowej i uczciwej rywalizacji. Wszyscy uczestnicy zasługują na uznanie, a zwycięzcy dodatkowo na gratulacje – udało im się nie tylko znaleźć rozwiązanie, ale również zdobyć przychylność oceniających.

 

 

Innovaton morski Baltic Challenge został doskonale zorganizowany przez Inkubator Starter, a całość stanowiła idealne uzupełnienie Targów EDU OFFSHORE WIND 2024, w których udział wzięło 100 wystawców z innowacyjnej branży zielonej energetyki i ponad 8000 młodych ludzi odwiedzających targi.

To były dwa, udane i dające dużo satysfakcji dni! 😊