Innovaton morski Baltic Challenge by Starter 2024

W dniach 5 do 6 marca 2024 r. pełniłem rolę mentora i wspierałem dziewięć międzynarodowych zespołów składających się z młodych ludzi w wieku 18-25 lat podczas rywalizacji w ramach innovatonu morskiego Baltic Challenge by Starter, który jest częścią wydarzenia EDU OFFSHORE WIND 2024. Wraz z koleżankami i kolegami reprezentowałem Partnera Strategicznego innovatonu Baltic Challenge by Starter, czyli Polską Grupę Zbrojeniową S.A. (więcej…)

Sztuczna inteligencja a człowiek – jak się ułożyć? Debata z cyklu XVIII Kongresu Obywatelskiego

Debata pt. „Sztuczna inteligencja a człowiek – jak się ułożyć?” odbyła się 30 listopada 2023 roku w ramach XVIII Kongresu Obywatelskiego, który Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową organizuje pod hasłem „Polska – nowe otwarcie”. Dopiero dzisiaj znalazłem czas, aby całość przesłuchać w skupieniu od początku do końca i gorąco polecam ten materiał osobom, które zafascynowane są tematyką wpływu nowych technologii na nasze życie – w szczególności, że rozmowa ma głęboko humanistyczny charakter. (więcej…)

Cykl webinarów „Bądź bezpieczny. Sekuritologia – kompleksowe bezpieczeństwo”

W listopadzie 2023 roku Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu (WSAiB) w Gdyni zorganizowała cykl webinarów pt. „Bądź bezpieczny. Sekuritologia – kompleksowe bezpieczeństwo”. Webinary prowadzili wykładowcy WSAiB. Dla mnie była to okazja do tego, aby przedstawić dwa tematy: „Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Nowi znajomi w sieci – o czym pamiętać, zapraszając do grona znajomych” oraz „Kryptowaluty. Zagrożenia związane z funkcjonowaniem walut cyfrowych”. (więcej…)

Inauguracja Roku Akademickiego w Szkole Doktorskiej Federacji Akademii Wojskowych 2023/2024 oraz uroczystość wręczenia dyplomów doktora habilitowanego i doktora

22 listopada 2022 roku obroniłem rozprawę doktorską pt. „Cyberbezpieczeństwo systemu bankowego jako istotnego elementu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej”, a 25 listopada 2022 roku decyzją Rady Dyscypliny Naukowej Nauki o Bezpieczeństwie Federacji Akademii Wojskowych nadano mi stopień doktora w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Daty te mają w moim życiu przełomowe znaczenie, ale to 16 listopada 2023 roku zapamiętam w sposób szczególny. Tego bowiem dnia w Audytorium Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej miała miejsce Inauguracja Roku Akademickiego w Szkole Doktorskiej Federacji Akademii Wojskowych 2023/2024 oraz uroczystość wręczenia dyplomów doktora habilitowanego i doktora nadanych w Federacji. (więcej…)

Rozmowa z młodzieżą o roli państwa w warunkach Gospodarki 4.0

12 października, w czwartek, miałem przyjemność porozmawiać z młodzieżą uczącą się w dwóch gdyńskich szkołach średnich: XVII LO i ZSAE (Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych). Nasze dyskusje związane były z wykładem pt. „Gospodarka 4.0. Nowa funkcja państwa jako dostawcy inteligentnych usług dla obywateli”, który specjalnie dla nich przygotowałem. Poruszaliśmy tematykę szans i zagrożeń związanych z transformacją cyfrową oraz funkcjonowaniem państwa w warunkach Gospodarki 4.0. Wykład odbył się w murach WSAiB Gdynia 👨🏻‍🎓👨🏻‍🎓 (więcej…)

II Dzień Cyberprzestępczości na WSAiB Gdynia

W czwartek, 25 maja 2023, spotkałem się z licealistami 👩‍🎓👨‍🎓 w ramach II Dnia Cyberprzestępczości 👮‍♀️👮 organizowanego przez Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Miałem przyjemność poprowadzić dla nich wykład pt. „Cyberprzestępczość i cyberbezpieczeństwo”. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za aktywny udział w dyskusji. (więcej…)