Konferencja naukowa „Przestępczość Teleinformatyczna XXI wieku” na AMW w Gdyni

W dniach 21 do 23 września 2021 roku na Akademii Marynarki Wojennej (AMW) w Gdyni odbyła się konferencja naukowa „Przestępczość Teleinformatyczna XXI wieku” (PTXX1.3). Tematyka obejmowała takie zagadnienia, jak: trendy cyberprzestępczości, monitorowanie zagrożeń w Internecie, dowody cyfrowe i zwalczanie cyberprzestępczości. W ciągu trzech dni – częściowo w dwóch równoległych sesjach – blisko 300 uczestników wysłuchało ponad 50 prelekcji przedstawicieli czołowych instytucji naukowo-badawczych i branżowych w Polsce. Odbyły się również zajęcia warsztatowe. Dla mnie było to wydarzenie wyjątkowe przynajmniej z kilku powodów.
(więcej…)

Bezpieczeństwo bankowości cyfrowej

Zapraszam do odsłuchania rozmowy pt. „Bezpieczeństwo bankowości cyfrowej”, którą odbyliśmy z dr. Wojciechem Woskiem z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni tuż przed okresem wakacyjnym. Początek nowego roku szkolnego to dobry moment, żeby wrócić do zagadnień merytorycznych – stąd zapraszam dopiero teraz! (więcej…)

„Wizjer” Magdaleny Witkiewicz w nadzwyczajnym wydaniu

Dzisiaj zaskoczyła mnie bardzo miła niespodzianka. Otrzymałem przepięknie zapakowany egzemplarz najnowszej powieści Magdaleny Witkiewicz pt. „Wizjer”. Unboxing przypomniał mi młodzieńcze lata, kiedy podobny dreszczyk emocji towarzyszył otwarciu pierwszej, oryginalnej, zapakowanej w kolorowe pudełko gry komputerowej na Atari ST 😉 Wyczuwam tutaj jakiś mały związek lub podwójne dno 😉 (więcej…)

„Niewidzialni”. Największa tajemnica służb specjalnych PRL!

Książkę pt. „Niewidzialni” Tomasza Awłasewicza skończyłem czytać dziś o czwartej rano. Mniej więcej o tej godzinie Wydział IX, wyspecjalizowana grupa kontrwywiadu PRL, kończył pracę i ulatniał się z obiektu, w którym prowadził tajne przeszukanie, zacierając wszelkie ślady swojej obecności – nocna pora, cisza w domu, nadały mojej lekturze dodatkowego efektu. Oto krótka recenzja. (więcej…)

Już jest! Pomorskie Forum Bezpieczeństwa nr II(7)/2019

Zachęcam do lektury najnowszego wydania Pomorskiego Forum Bezpieczeństwa – nr II(7)/2019. Jest to czasopismo naukowe, które powstało z inicjatywy doktorantów Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni i jest przez nich redagowane. Celem działalności Pomorskiego Forum Bezpieczeństwa jest wymiana myśli, osiągnięć naukowych wraz z integrowaniem środowiska z obszaru wiedzy nauk społecznych i nauk o bezpieczeństwie w kraju i za granicą. W bieżącym numerze można odnaleźć dwa artykuły mojego autorstwa. (więcej…)

Polecam lekturę II tomu „Policyjnych meandrów nauki”

Zainteresowanym problematyką przestępczości zorganizowanej 🕵️‍♀️👮‍♂️polecam lekturę II tomu „Policyjnych meandrów nauki” 👍🧐 Nie ukrywam satysfakcji, że mój artykuł pt. „Współczesne oblicze przestępczości zorganizowanej w Polsce. Od transformacji ustrojowej i gospodarczej do transformacji cyfrowej” znalazł się w tak zaszczytnym gronie autorów – wykładowców WSAiB! 😎😊 (więcej…)

Oszustwa nigeryjskie i podobne przestępstwa

Oszustwo nigeryjskie (ang. Nigerian Scam) to rodzaj ataku socjotechnicznego, którego najbardziej popularne warianty zakładają obietnice szybkiego zysku wynikającego z podziału dużej sumy pieniędzy (np. wypłata części rzekomego spadku) lub wypłaty wysokiego wynagrodzenia w zamian za udział w międzynarodowym transferze środków pieniężnych. Przyjmuje się, że oszustwa tego typu powstały w Nigerii, stąd nazwa ataku, lecz obecnie podobne metody wykorzystywane są przez przestępców na całym świecie. [1] Celem działania oszustów jest w rzeczywistości wyłudzenie pieniędzy od łatwowiernej ofiary. Wydawać by się mogło, że „złote czasy” tego typu przestępczości już dawno przeminęły. Okazuje się jednak, że przeżywa ona swoisty renesans. Zmienia się także modus operandi oszustów. (więcej…)

Cyberprzestępczość w erze transformacji cyfrowej banków

Według raportu „Economic Impact of Cybercrime – No Slowing Down”, przygotowanego przez firmę McAfee oraz Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (ang. Center for Strategic and International Studies, CSIS) w Waszyngtonie, cyberprzestępczość generuje dla światowej gospodarki koszt w wysokości prawie 600 mld USD, czyli 0,8% globalnego PKB. [1] Mamy do czynienia z istotnym wzrostem, ponieważ w roku 2014 CSIS oszacował ten koszt na prawie 500 mld USD, co stanowiło 0,7% globalnego dochodu. [2] Gdzie szukać przyczyn i co to oznacza? (więcej…)

Pegasus. Kilka refleksji na temat oprogramowania inwigilującego

W ostatnim czasie dużo mówi się na temat oprogramowania Pegasus, które rozwijane jest przez firmę NSO Group Technologies z Izraela. Wbrew temu, przed czym ostrzega wielu ekspertów i polityków, system ten nie służy do masowej, totalnej inwigilacji obywateli. Ma on na celu ukierunkowaną inwigilację konkretnych osób będących obiektem zainteresowania służb specjalnych – tzw. figurantów. Z pozoru błahy temat ma bardzo ciekawe tło i zmusza do głębszych refleksji. (więcej…)