Sztuczna inteligencja a człowiek – jak się ułożyć? Debata z cyklu XVIII Kongresu Obywatelskiego

Debata pt. „Sztuczna inteligencja a człowiek – jak się ułożyć?” odbyła się 30 listopada 2023 roku w ramach XVIII Kongresu Obywatelskiego, który Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową organizuje pod hasłem „Polska – nowe otwarcie”. Dopiero dzisiaj znalazłem czas, aby całość przesłuchać w skupieniu od początku do końca i gorąco polecam ten materiał osobom, które zafascynowane są tematyką wpływu nowych technologii na nasze życie – w szczególności, że rozmowa ma głęboko humanistyczny charakter. (więcej…)

Cykl webinarów „Bądź bezpieczny. Sekuritologia – kompleksowe bezpieczeństwo”

W listopadzie 2023 roku Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu (WSAiB) w Gdyni zorganizowała cykl webinarów pt. „Bądź bezpieczny. Sekuritologia – kompleksowe bezpieczeństwo”. Webinary prowadzili wykładowcy WSAiB. Dla mnie była to okazja do tego, aby przedstawić dwa tematy: „Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Nowi znajomi w sieci – o czym pamiętać, zapraszając do grona znajomych” oraz „Kryptowaluty. Zagrożenia związane z funkcjonowaniem walut cyfrowych”. (więcej…)

Inauguracja Roku Akademickiego w Szkole Doktorskiej Federacji Akademii Wojskowych 2023/2024 oraz uroczystość wręczenia dyplomów doktora habilitowanego i doktora

22 listopada 2022 roku obroniłem rozprawę doktorską pt. „Cyberbezpieczeństwo systemu bankowego jako istotnego elementu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej”, a 25 listopada 2022 roku decyzją Rady Dyscypliny Naukowej Nauki o Bezpieczeństwie Federacji Akademii Wojskowych nadano mi stopień doktora w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Daty te mają w moim życiu przełomowe znaczenie, ale to 16 listopada 2023 roku zapamiętam w sposób szczególny. Tego bowiem dnia w Audytorium Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej miała miejsce Inauguracja Roku Akademickiego w Szkole Doktorskiej Federacji Akademii Wojskowych 2023/2024 oraz uroczystość wręczenia dyplomów doktora habilitowanego i doktora nadanych w Federacji. (więcej…)

Rozmowa z młodzieżą o roli państwa w warunkach Gospodarki 4.0

12 października, w czwartek, miałem przyjemność porozmawiać z młodzieżą uczącą się w dwóch gdyńskich szkołach średnich: XVII LO i ZSAE (Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych). Nasze dyskusje związane były z wykładem pt. „Gospodarka 4.0. Nowa funkcja państwa jako dostawcy inteligentnych usług dla obywateli”, który specjalnie dla nich przygotowałem. Poruszaliśmy tematykę szans i zagrożeń związanych z transformacją cyfrową oraz funkcjonowaniem państwa w warunkach Gospodarki 4.0. Wykład odbył się w murach WSAiB Gdynia 👨🏻‍🎓👨🏻‍🎓 (więcej…)

II Dzień Cyberprzestępczości na WSAiB Gdynia

W czwartek, 25 maja 2023, spotkałem się z licealistami 👩‍🎓👨‍🎓 w ramach II Dnia Cyberprzestępczości 👮‍♀️👮 organizowanego przez Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Miałem przyjemność poprowadzić dla nich wykład pt. „Cyberprzestępczość i cyberbezpieczeństwo”. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za aktywny udział w dyskusji. (więcej…)

„OSS. Okiem Służb Specjalnych”, czyli podcast obowiązkowy!

Wszyscy, którzy interesują się tematyką wywiadu, kontrwywiadu i bezpieczeństwa – państw, korporacji i różnorakich organizacji jawnych, półtajnych i zupełnie skrytych – powinni zapoznać się z podcastem OSS. Okiem Służb Specjalnych Piotra Hermana. Nie jest to żadna tajemnica, że od zawsze obszar bezpieczeństwa państwa przenika się z obszarem bezpieczeństwa biznesu – to tutaj kumuluje się władza i pieniądze. Fakt ten przyciąga uwagę nie tylko służb specjalnych, lecz także najróżniejszych podmiotów działających z najróżniejszych motywacji, nie zawsze szczerych i pozytywnych, co otwiera szeroki wachlarz zagrożeń. (więcej…)

Rocznik Bezpieczeństwa Morskiego „Przestępczość teleinformatyczna 2021”

Kilka dni temu dotarło do mnie najnowsze wydanie Rocznika Bezpieczeństwa Morskiego „Przestępczość teleinformatyczna 2021”, pod redakcją dra hab. Jerzego Kosińskiego i dra inż. Roberta Janczewskiego. Wśród 13 rozdziałów, nawiązujących do tematyki konferencji „Przestępczość Teleinformatyczna XXI wieku” (PTXX1.3), można odnaleźć rozdział pt. „Wzmocnienie bezpieczeństwa klienta bankowości elektronicznej w świetle przeprowadzonych badań”, który został przygotowany przez dra Pawła Ciszka przy współpracy ze mną. Rozdział oparty został na wynikach badań przeprowadzonych na potrzeby raportu pt. „Środowisko bezpieczeństwa klientów bankowości elektronicznej”. (więcej…)

M_o_R Foundation Certificate in Risk Management

Udało się! Niedawno ukończyłem szkolenie w zakresie metodyki Zarządzania Ryzykiem M_o_R, a w ostatni piątek zdałem egzamin M_o_R Foundation Certificate in Risk Management z wynikiem 87.14% 😊 Pierwszy raz zdawałem egzamin certyfikacyjny zdalnie z użyciem oprogramowania ExamShield i pod nadzorem tzw. „proktora”. Ta formuła naprawdę przypadła mi do gustu, a wszystko poszło znakomicie. Tego potrzebowałem, żeby doładować baterie 😊 Teraz można świętować 🍾 i trzeba uzupełnić CV. (więcej…)