W dniu 23 listopada (sobota) odbyła się Konferencja Koła Pomorskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki (SNM) pod hasłem „Z EDUKACJĄ można zmieniać ŚWIAT” zorganizowana przy współpracy Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, podczas której miałem zaszczyt wygłosić wykład pt. „Matematyka dla bezpieczeństwa”. Celem wykładu było określenie, w jaki sposób kompetencje matematyczne mogą sprzyjać budowaniu przewagi konkurencyjnej w obszarze technologii związanych z obronnością i cyberbezpieczeństwem.
Wykład rozpoczynał się od krótkiej podróży w czasie – od XIX w. do współczesności – w trakcie której przypomnieliśmy osiągnięcia najwybitniejszych matematyków, takich jak Augusta Ada King (hrabina Lovelace), Alan Turing, Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki czy kontradmirał Grace Hopper. Następnie skupiliśmy się na potrzebie rozwoju kompetencji S.T.E.M. (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) i technologiach cyfrowych z obszarów big data, przetwarzania w chmurze, Internetu rzeczy, sieci 5g i 6g, komputerów kwantowych oraz sztucznej inteligencji. Istotne było wskazanie szans i zagrożeń, które pojawiają się w związku z postępującą transformacją cyfrową w obszarze cyberprzestrzeni. Ostatecznie poruszyliśmy temat perspektyw zawodowych matematyków – i osób posiadających kompetencje S.T.E.M. – w dziedzinach związanych m.in. z algorytmami sztucznej inteligencji (np. uczenie maszynowe, rozpoznawanie wzorców, drony autonomiczne i ich roje), komputerami kwantowymi (np. metody, techniki i narzędzia programistyczne, techniki obliczeniowe), kryptologią – także kwantową (np. bezpieczeństwo informacji, bezpieczna łączność i telekomunikacja, wywiad i kontrwywiad – cywilny, wojskowy i gospodarczy), obliczeniami w zastosowaniach wojskowych (np. tabele strzelnicze, systemy kierowania ogniem, systemy zarządzania walką), statystyką i rachunkiem prawdopodobieństwa (np. zarządzanie ryzykiem, wspomaganie podejmowania decyzji) oraz modelowaniem optymalizacyjnym (np. optymalizacja zużycia zasobów, procesów, logistyka, planowanie strategiczne).
Udział w Konferencji Koła Pomorskiego SNM to zawsze wielka satysfakcja – wsparcie nauczycieli w popularyzowaniu matematyki i wskazywaniu jej znaczenia dla różnych sfer ludzkiej aktywności ma kluczowe znaczenie dla przyszłości oraz jakości naszego życia. W szczególności, że dziś uwagę od matematyki odwracają modne dziedziny, takie jak IT lub cyberbezpieczeństwo, a przecież w każdym z tych obszarów, które ważne są także dla bezpieczeństwa państwa, można wykazać się innowacyjnością, konkurencyjnością i przynajmniej częściową autonomią, tylko wtedy, kiedy buduje się na solidnych podstawach matematycznych. Nawet, jeżeli matematyki i jej wiodącej roli w pierwszej chwili nie dostrzegamy!