Konferencja naukowa „Przestępczość Teleinformatyczna XXI wieku” na AMW w Gdyni

W dniach 21 do 23 września 2021 roku na Akademii Marynarki Wojennej (AMW) w Gdyni odbyła się konferencja naukowa „Przestępczość Teleinformatyczna XXI wieku” (PTXX1.3). Tematyka obejmowała takie zagadnienia, jak: trendy cyberprzestępczości, monitorowanie zagrożeń w Internecie, dowody cyfrowe i zwalczanie cyberprzestępczości. W ciągu trzech dni – częściowo w dwóch równoległych sesjach – blisko 300 uczestników wysłuchało ponad 50 prelekcji przedstawicieli czołowych instytucji naukowo-badawczych i branżowych w Polsce. Odbyły się również zajęcia warsztatowe. Dla mnie było to wydarzenie wyjątkowe przynajmniej z kilku powodów.

Po pierwsze, razem dr. inż. Pawłem Ciszkiem, miałem okazję zaprezentować wyniki badań, które przeprowadziliśmy w ramach zespołu Morskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa pod kierownictwem dr. hab. inż. Jerzego Kosińskiego, prof. AMW na potrzeby projektu „Środowisko bezpieczeństwa klientów bankowości elektronicznej”.

Po drugie, bardzo miłą pamiątką będzie dla mnie „challenge coin” Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC), który udało mi się wygrać odpowiadając na pytanie postawione podczas wykładu pt. „Laboratorium Cyberbezpieczeństwa” przez Tomasza Pawlickiego. Pomysł, aby w czasie prelekcji zadać dwa proste pytania i dać słuchaczom szansę zdobycia tak miłego upominku uważam nie tylko za doskonały „challenge”, lecz przede wszystkim za świetny sposób na zaangażowanie słuchaczy i promocję reprezentowanej instytucji.

 

 

Po trzecie, na szczególne podkreślenie zasługuje doskonała organizacja i wysoki poziom merytoryczny wykładów. Czas spędzony na konferencji był wyjątkowo intensywny i nadzwyczaj ciekawy, a przerwy kawowe, obiadowe oraz uroczysta kolacja pozwoliły mi nawiązać wiele kontaktów w środowisku wybitnych specjalistów związanych na co dzień z dziedzinami cyberbezpieczeństwa i zajmujących się zwalczaniem przestępczości teleinformatycznej.

Konferencja PTXX1.3 zorganizowana została przez AMW we współpracy z Allegro, a współorganizatorami były: Akademia Sztuki Wojennej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Związek Banków Polskich i Fundacja Przeciwdziałania Cyberprzestępczości.